Grenada – zabytkowa perła Andaluzji

Grenada – śladami kultury arabskiej

Malownicza i pełna uroku Grenada stanowi perłę, przesiąkniętej arabskimi wpływami, Andaluzji. Zapierająca dech w piersiach architektura, tętniące życiem uliczki skrywające w sobie tajemnice z przeszłości oraz wspaniała lokalna sztuka przyciągają do miasta miłośniczki zwiedzania, pragnące przeżyć niezapomnianą i pełną emocji przygodę.

Kiedy lecieć i co zobaczyć w Grenadzie?

Najlepszym okresem na urlop w południowej Hiszpanii są miesiące wiosenne i jesienne: kwiecień, maj oraz wrzesień lub październik. Latem temperatury powietrza osiągają ponad 40 stopni Celsjusza, dlatego podróż i zwiedzanie mogą okazać się uciążliwe dla osób nie przepadających za upałami. Idealnym momentem na wczasy są także miesiące zimowe. Słupek rtęci w grudniu sięga bowiem dwudziestej kreski, za oknami kwitną kwiaty i dojrzewają pomarańcze.

Fontanna Lwów w Grenadzie

Magiczna i tajemnicza Granada słynie przede wszystkim z okazałego kompleksu pałacowego Alhambra, który wraz z ogrodami należącymi do letniej rezydencji arabskich władców Generalife oraz artystyczną dzielnicą Albacín została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jedną z najpiękniejszych części Alhambry stanowią fragmenty fortyfikacji obronnej Alcazaba. Wewnątrz twierdzy podziwiać można, pochodzące w większości z XIV stulecia, pałace nasrydzkie z urzekającymi komnatami, galeriami, dziedzińcami, patiami oraz łaźniami. Warto zwrócić uwagę na wspaniałe kolumny, łuki oraz sklepienia bogato zdobione orientalnymi mauretańskimi elementami. Alhambra zachwyca również, wzniesionym w XVI w., pałacem króla Kastylii Karola V. Obiekt kontrastuje z resztą kompleksu, gdyż został wzniesiony w stylu renesansowym. Wewnątrz mieści się muzeum archeologiczne oraz muzeum sztuk pięknych.

Nieopodal Alhambry usytuowany jest kolejny kompleks nasrydzkich budowli, czyli letnia rezydencja mauretańskich władców, Generalife, która przyciąga bajkowymi ogrodami pełnymi żywopłotów, krzewów, kolorowych kwiatów i fontann. To idealne miejsce do zaczerpnięcia chwili spokoju na łonie natury.

Widok na miasto Grenada

Miłośniczki sztuki i kultury andaluzyjskiej koniecznie powinny się też udać do artystycznej dzielnicy Albacín. Ze znajdującego się tutaj punktu widokowego Mirador de San Cristóbal roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama na całe miasto. Spacerując po Albacín, warto również zwrócić uwagę na charakterystyczne białe domy z ogródkami – cármenes. Prawdziwą ucztą dla zmysłów dla pasjonatek tańca zafascynowanych kulturą andaluzyjskich cygan (gitanos) będzie zaś kolacja w klimatycznej restauracji Tablao Flamenco Albayzín, gdzie przez cały rok odbywają się barwne pokazy flamenco. Spacer po dzielnicy Albacín to również doskonała okazja do zakupu lokalnych produktów i wyrobów andaluzyjskiego i orientalnego rzemiosła. Doskonałym zwieńczeniem wycieczki po Grenadzie może być natomiast zwiedzenie dzielnicy Barrio del Sacromonte, która słynie z okazałego opactwa Abadía del Sacromonte, gdzie mieszczą się relikwie oraz księgi z czasów pierwszych chrześcijan, którzy osiedli w Grenadzie po zakończeniu arabskiej dominacji.

Grenada – artystyczny urlop w kręgu mauretańskiej kultury

Zabytkowe mury potężnego kompleksu pałacowego Alhambra, malownicze ogrody Generalife, oraz wąskie, przesiąknięte rytmami flamenco uliczki przyciągają do Grenady miłośniczki sztuki i orientu. Pełen relaksu urlop w mistycznym andaluzyjskim mieście pozwoli się przenieść w świat z zupełnie innego wymiaru.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

No Comments Yet.

Leave a comment