Kapadocja – bajeczne krajobrazy Turcji

Kapadocja - Turcja i jej nieziemskie krajobrazy

Turcja jest bardzo chętnie odwiedzana przez polskich turystów, którzy głównie wybierają tamtejsze kurorty nadmorskie jako miejsce docelowe. Jednak również centralna część kraju jest warta wizyty, szczególnie w trakcie podróży poślubnej. Mieści się tam Kapadocja, niezwykle malownicza kraina, określana jako największy skarb Turcji.

Bajeczne krajobrazy Kapadocji...

Swój bajeczny krajobraz Kapadocja zawdzięcza tufowym formacjom skalnym, które wskutek erozji przybrały bardzo interesujące kształty, przywodzące na myśl stożki oraz grzyby. Kraina mieści się we wschodniej części Anatolii, na płaskowyżu. W trakcie europejskiego lata temperatura w regionie jest bardzo wysoka, deszcze właściwie nie występują. Dlatego osoby, które pragną uniknąć upałów, powinny wybrać okres jesienny oraz wiosenny na swój urlop.

Dolina, w której mieści się park o tej samej nazwie przez wieki była zapomniana, odkryto ją na nowo dopiero w 1907 roku. Wówczas badacze zaczęli znajdować  kolejne kościoły, utworzone wewnątrz skał przez wczesnochrześcijańskich mnichów. Dzisiaj odwiedzając Göreme możemy podziwiać dobrze zachowane freski zdobiące wnętrza tych świątyń.  Turyści mogą także wykupić lot balonem, jest to idealny sposób na romantyczną wycieczkę w trakcie podróży poślubnej.

Niezwykła Kapadocja w Turcji

Kiedy religia muzułmańska zaczęła rozprzestrzeniać się na terytorium Turcji, chrześcijanie zamieszkujący Kapadocję zaczęli drążyć podziemne miasta, aby ukryć się przed najeźdźcami. Największy kompleks tego typu powstał w Derinkuyu, w prowincji Nevsehir. Spora część miasta udostępniona jest dla zwiedzających, można w nim podziwiać rozmieszczone na wielu poziomach komnaty, do których prowadzą liczne korytarze. Miejsce na szczęście jest dobrze oznakowane strzałkami, dlatego ciężko się tam zgubić.

Kilka kilometrów na zachód od Göreme mieści się Uçhisar, miasto wykute w sale. To tutaj znajdziemy najwięcej hoteli, dlatego warto wybrać to miejsce jako główną bazę noclegową w Kapadocji. Wizytówką miasta jest ogromna cytadela, licząca ponad 60 metrów wysokości, podziurawiona licznymi tunelami i oknami. Na samym szczycie budowli znajduje się teraz widokowy, z którego rozpościera się wspaniały widok na całą dolinę Göreme. Na terenie cytadeli można zwiedzić liczne pomieszczenia, które jeszcze do niedawna były zamieszkane.

Ciekawym urozmaiceniem w trakcie wycieczki po Kapadocji może być nauka tworzenia glinianych naczyń z pomocą koła garncarskiego. Takie atrakcje czekają na turystów w miasteczku Avanos, które od wieku słynie z pięknej ceramiki. Za sprawą Czerwonej Rzeki przepływającej niedaleko, mieszkańcy mają stały dostęp do glinki idealnie nadającej się do lepienia naczyń. Aby zapisać się na kurs, wystarczy odwiedzić jeden z licznych warsztatów rzemieślniczych, wiele z nich usytuowanych jest w podziemiach. Samodzielnie wytworzone naczynie będzie stanowić idealną pamiątkę z wakacji.

Zapisz

Zapisz

No Comments Yet.

Leave a comment