Madera – wyspa wiecznej wiosny

Madera – magiczna kraina Atlantyku

Bajkowa Madera, położona na Oceanie Atlantyckim, u północnych wybrzeży Afryki to niewielka portugalska wyspa pochodzenia wulkanicznego, która przyciąga turystów spragnionych relaksu i wypoczynku na łonie natury. Zielona roślinność i zapierające dech w piersiach widoki pozwolą przenieść się w świat z innego wymiaru.

Madera – przyroda, atrakcje turystyczne i zabytki. Co warto zobaczyć?

Zielona Madera określana jest mianem „wyspy wiecznej wiosny”. Lasy wawrzynowe, wysokie górskie szczyty oraz urwiste klify tworzą niezapomniany malowniczy krajobraz. Wyspa należy do archipelagu Mikronezji, który już w czasach starożytnych znany był Fenicjanom, jednak jej odkrycia dokonali dopiero Portugalczycy: Tristão Vaz Teixeira, Bartolomeu Perestrelo oraz João Gonçalves Zarco. Powierzchnia wyspy, powstałej na skutek wybuchu podwodnego wulkanu, wynosi 740 m2. Góry wulkaniczne Madery osiągają wysokość ponad 1800 m n.p.m. i poprzecinane są  głębokimi dolinami. Występuje tutaj łagodny, podzwrotnikowy klimat. Średnie temperatury latem wynoszą ok. 24 stopni Celsjusza, zaś zimą 19.

Portugalska wyspa madera

 

Miłośnicy przyrody, podczas pobytu na Maderze, koniecznie powinni zobaczyć bujne lasy wawrzynowe, które zajmują prawie 20% powierzchni wyspy i zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Osoby pragnące odkryć tajemnice niezwykle bogatej i fascynującej historii wyspy powinny zaś udać się do jej stolicy, miasta Funchal, zachwycającego zabytkową starówką. Na uwagę zasługuje tu m.in. pochodząca z XVI w. kaplica Capela do Corpo Santo oraz Muzeum Sztuki Współczesnej, mieszczące się w starej, wzniesionej w XVII stuleciu twierdzy, Fortaleza de São Tiago. Forteca została wybudowana za czasów Dynastii Filipa, czyli portugalskiej gałęzi słynnego rodu Habsburgów i gromadzi kolekcję dzieł sztuki współczesnej, od roku 1960 do czasów obecnych. Zwiedzając Funchal, warto także wybrać się do dzielnicy Carmo, gdzie na uwagę zasługuje siedemnastowieczny kościół Carmo oraz powstałe sto lat później domy, wybudowane dla zagranicznych urzędników, określane jako „Domy Konsuli”. Symbolem klimatycznego i  tętniącego życiem Funchal jest natomiast przepiękna Katedra Sé, wzniesiona na rozkaz króla Manuela I. Za projekt oraz budowę obiektu odpowiedzialny był architekt Anes Pero. Późnogotycka katedra została ukończona w 1514 r. Do największych atrakcji miasta zaliczyć należy również Pałac Biskupi, Klasztor św. Klary oraz Muzeum Cukru.

Wyspa Madera na wakacje

Turyści, planujący spędzić na Maderze romantyczny urlop, koniecznie powinni się wybrać do miejscowości Camara de Lobos, na południowym wybrzeżu, gdzie znajduje się punkt widokowy Cabo Girao. Punkt obserwacyjny zlokalizowany jest na stromych wysokich skałach, liczących 580 m n.p.m. Roztaczający się dookoła bajkowy krajobraz gwarantuje niezapomniane wrażenia. Doskonałym pomysłem dla par spędzających wczasy na Maderze jest również wycieczka do miasteczka São Vincente na północy wyspy zachwycającego niezwykłym kameralnym klimatem oraz malowniczymi widokami. Po spacerze warto udać się na obiad do restauracji Quebra Mar (mieszczącej się w okrągłym budynku), która oferuje zapierający dech w piersiach widok na morze. Co ciekawe podłoga restauracji obraca się powoli wokół własnej osi, co umożliwia podziwianie oceanu.

Wczasy na „wyspie wiecznej wiosny”

Malowniczy górzysty krajobraz, rajskie ptaki oraz bogata tropikalna roślinność jak np. kolorowe hibiskusy, zielone kwiaty bananowca czy bujne lasy wawrzynowe sprawiają, iż portugalska wyspa Madera jest idealnym kierunkiem na wczasy zwłaszcza dla kobiet i par pragnących spędzić niezapomniany wyjazd. Przesiąknięte zabytkami Funchal pozwoli zaś zgłębić niezwykle intrygującą historię Madery.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

2 Responses

  1. Grzegorz/ Podróże bez ości

    Po zwiedzeniu Madery warto wybrać się na sąsiednie Porto Santo. 9 km pięknej złotożółtej plaży jest tego warte

    • adminka

      Oj zdecydowanie! Relaks wśród rajskich widoków gwarantowany 🙂

Leave a comment