Paryż – idealny na weekend

Weekend w Paryżu w damskim gronie

Coraz częściej koleżanki w ramach wieczoru panieńskiego, zabierają przyszłą Panią Młodą na kilka dni do Paryża. W trakcie takiej wycieczki można nie tylko zwiedzić muzea czy znane budowle, ale także się pobawić. W mieście jest na tyle dużo atrakcji, że nie zdążymy wszystkich zobaczyć przez weekend. Dlatego warto skupić się na tych najciekawszych.

Niezapomniany dzień w Montmartre

Dzielnica Montmarte jeszcze sto lat temu była miejscem zamieszkania lokalnych artystów, obecnie jest paryskim centrum nocnego życia. W tamtejszych pubach spróbujemy oryginalnego absyntu o różnej mocy, podanego w tradycyjny sposób, w towarzystwie wodnej fontanny i kostek cukru. Mieści się tam również wiele klubów, w których potańczymy w rytm ulubionej muzyki. Wcześniej można urządzić piknik w parku, znajdującym się na terenie bazyliki Sacre-Coeur, jednej z popularniejszych budowli miasta. Park czynny jest do godziny 22. W Montmartre mieści się również popularny kabaret Moulin Rouge, zaraz obok przystanku metra, na kultowym placu Pigalle.

Moulin Rouge w Paryżu

W mieście znajdziemy wiele galerii sztuki, w których zgromadzone są arcydzieła największych mistrzów malarstwa. W trakcie kilkudniowego pobytu nie zdążymy zobaczyć wszystkich z nich, jednak nie warto bezrefleksyjnie wybierać Luwru, do którego kolejki są bardzo długie. Zamiast tego można pójść do Musée d'Orsay. Tam także znajdują się prace znanych malarzy, jednak znacznie mniej turystów wybiera tę galerię. W środku można podziwiać m.in.: „Śniadanie na trawie” Maneta,  „Autoportret” van Gogha czy „Bal w Młynie Galette” Renoira.

W trakcie spaceru po stolicy Francji z wielu miejsc będziemy widzieli wieżę Eiffla majaczącą w oddali. Warto jednak zobaczyć ją z bliska, robi bardzo dobre wrażenie. Na szczyt można dostać się z pomocą windy, a także używając schodów. Druga opcja jest tańsza i mniej kosztowna. Na drugim piętrze wieży mieści się restauracja i taras widokowy, z którego widać niemalże cały Paryż. Warto przejść się wzdłuż lewego i prawego brzegu Sekwany, w dzielnicy pierwszej. Aż roi się tam od architektonicznych zabytków, takich jak katedra Notre Dame, czy szklana piramida przed Luwrem. Po drodze spotkamy mnóstwo sklepików z pamiątkami, książkami czy rękodziełem.

Bazylika w Montmarte - Paryż

Podróż do Paryża - co warto wiedzieć

Jeżeli planujemy podróż tanimi liniami lotniczymi, w cenie biletu powinniśmy uwzględnić koszt dojazdu z lotniska do centrum miasta. Podróż ta trwa ponad 1,5 godziny, za normalny bilet zapłacimy 16 Euro. Sam Paryż jest dość drogim miastem, dlatego chcąc napić się piwa czy kawy w barze, warto wybrać mniej uczęszczane przez turystów tereny. Niedaleko wieży Eiffla mieści się dzielnica ambasad, w której ciężko szukać turystów. Dlatego znajdziemy tam kilka niedrogich kawiarni. Miasto, zważywszy na jego kultowy status, jest stosunkowo małe, dlatego komunikacja miejska w jego obrębie jest bardzo sprawna. Dopiero aglomeracja Paryża rozciąga się na wiele kilometrów wokół centrum metropolii.

Zapisz

No Comments Yet.

Leave a comment