Rovinj – czar romantyzmu Chorwacji

Rovinj - wyjątkowe miejsce na mapie Chorwacji.

Rovinj bywa nazywany chorwacką Wenecją, bowiem jego piękno i urok sprawia, że odnajdą się tutaj kobiety potrafiące zachwycać się nie tylko cudami natury, lecz także wspaniałą architekturą, wąskimi uliczkami pełnymi skarbów czy licznymi atrakcjami, które czekają tylko na odkrycie przez turystów. Trudno oprzeć się atmosferze tego zakątka bez względu na porę roku w której wybierzemy się tam na wakacje.

Pierwsze kroki w czasie zwiedzania najlepiej zrobić w kierunku starego miasta, w którego centrum widać dzwonnicę kościoła świętej Eufemii. To najwyższy punkt w całym Rovinj i zarazem jeden z najwyższych w ogóle w Istrii. Sam kościół także jest ciekawy - we wnętrzu czeka na zwiedzanie marmurowy ołtarz oraz obrazy Giovanniego Contariniego.

Cudowne godziny w Rovinj można spędzić spacerując po starówce, która jest zamknięta dla ruchu kołowego i posiada mnóstwo atrakcji. Co ciekawe dominują tutaj kominy, a budynki i ulice są raczej wąskie. Starówka oblewana jest z każdej strony morzem, co dodatkowo sprawia, że jeszcze bardziej czaruje wczasowiczów. Niesamowity urok tego miejsca powoduje, że chce się tutaj pozostać na długo poznając atmosferę Rovinj i całej Chorwacji. Do dziś zachowały się także 3 bramy prowadzące do miasta - brama świętego Krzyża, brama Portico oraz brama świętego Benedykta.

Wakacje w tym miejscu mogą być dość urozmaicone z racji tego, że Rovinj jest także idealną bazą wypadową na wyspy Sveta Katarina oraz Crveni, które znajdują się nieopodal wybrzeża. Pierwsza z nich ma charakter polski, bowiem w 1905 roku została wykupiona przez Ignacego Korwina-Milewskiego od księcia Karola Habsburga. Druga zaś składa się tak naprawdę z dwóch wysp - Maskin oraz Sveti Andrija. W XIX wieku powstał tutaj park z roślinami pochodzącymi z całego świata.

Port w Rovinj

Oprócz długich spacerów czy rejsów na sąsiednie wyspy warto także udać się na wycieczkę do lasu Zlatni Rat. Tak po prostu. Odpocząć, zrelaksować się wśród natury. Czeka tu aż 200 gatunków niezwykle rzadkich drzew oraz trasy po których można poruszać się rowerem i pieszo. To prawdziwy raj pełen zieleni, w którym piękno przyrody sprawia, że zapomina się o wszystkich problemach.

Niesamowitym miejscem na wakacje w tym miejscu, w którym bosko poczuje się każda kobieta jest Fiord Lim, czyli Limski zaljev. To jeden z najpiękniejszych zakątków na całym półwyspie Istria, który ulokowany jest około 12 kilometrów od miasta Rovinj. Ta zatoka, która niejako wrzyna się w ląd i ma szerokość 600 metrów, a długość 9 kilometrów. Powstała ona w czasach zalewania przez wody z topniejących lodowców chorwackiego wybrzeża. Dla spragnionych większej ilości wrażeń czeka tutaj także jaskinia Romualda.

Rovinj zachwyca kamieniczkami z czerwonymi dachami, nadmorskimi bulwarami oraz ciekawym portem jachtowym. Poza tym znajdują się tutaj zakątki, które lubi większość podróżniczek pragnących odpocząć po długim dniu poznawania miasta - plaże. Rovinj posiada kilka perełek, które czarują pięknymi widokami. Co prawda nie są one zbyt szerokie, jednakże naprawdę urocze.

Kamieniczki w Rovinj

Skaliste wybrzeże, wspaniała pogoda - to wszystko sprawia, że chce się tu pozostać jak najdłużej, poza tym to jedno z niewielu zakątków na całym świecie gdzie w tym samym miejscu plażują zarówno naturyści, jak i odziani w bikini i szorty turyści. Najwięcej jest tu plaż kamienistych, choć na przedmieściach można odnaleźć także żwirkowe. Najczęściej odwiedzane są plaże w zatoce Lone oraz Valti.

Port jachtowy także stanowi nie lada atrakcję. Zwłaszcza gdy wpływają luksusowe jachty, a czasem nawet promy czy statki wycieczkowe. Właśnie stąd można wyruszyć na pobliskie wyspy, a nawet na wycieczki do różnych miast ulokowanych w okół Adriatyku.

Rovinj nazywany bywa czasem także chorwackim Saint Tropez, bowiem dużo tutaj przyjeżdżających na wakacje Francuzów, a klimat jest niezwykle europejski i nowoczesny. Wśród mieszkańców czy też turystów można zobaczyć wiele osób ubranych niezwykle ekstrawagancko, jednakże w miejscu tym nie jest to dla nikogo szokujące. Wieczorami miasto również żyje, śpiewa i tańczy. Można tutaj pobawić się świetnie w jednym z klubów lub też spędzić uroczo czas w dobrej restauracji. Rovinj to prawdziwa perełka Chorwacji uznawana za najpiękniejsze miejsce w całym północnym regionie Istrii. Właśnie tutaj spędzone wakacje mogą okazać się spełnieniem marzeń.

No Comments Yet.

Leave a comment