Werona – miasto zakochanych

Werona – wakacje dla zakochanych.

Werona to romantyczne miasto położone w północnych Włoszech, które zyskało sławę dzięki sztuce angielskiego dramaturga Williama Szekspira pt. „Romeo i Julia”. Liczne zabytki oraz malownicze zakątki, w których można odnaleźć ciszę i spokój przyciągają tu na wakacje osoby spragnione relaksu oraz kobiety o artystycznej duszy. Dom i balkon Julii jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków we Włoszech.

Werona – co warto zwiedzić, zabytki i atrakcje turystyczne miasta

Wycieczkę po pełnej magii i uroku Werony warto rozpocząć od placu Pizza delle Erbe, gdzie zlokalizowana jest fontanna Madonna Verona, wzniesiona z części term, pochodzących jeszcze z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Nieopodal wznosi się także średniowieczna Torre di Lamberti, czyli licząca 84 m wieża, z której podziwiać można zapierającą dech w piersiach panoramę miasta. Przy placu znajduje się również słynny dom Julii, Casa di Giulietta. Na jego dziedzińcu zauważyć można ścianę z miłosnymi wiadomościami, pozostawianymi przez zakochanych podróżników z różnych stron świata. Na uwagę zasługuje także posąg Julii z brązu. Aby osiągnąć szczęście w miłości, należy dotknąć jej piersi. Ciekawostką może być fakt, iż owiany sławą balkon wybudowano jednak dopiero w 1935 r. Zwiedzanie miasta oraz wycieczka do wspomnianego domu Julii to doskonały pomysł na romantyczne wakacje we dwoje. Zafascynowani historią miłosną Romea i Julii mogą również wybrać się do kościoła San Francesco al Corso, gdzie znajduje się grób tytułowej bohaterki dramatu.

Balkon Julii w Weronie

Miłośnicy sztuki i historii antycznej powinni się zaś udać do Museo Archeologio del Teatro Romano, mieszczącego się w rzymskim teatrze Muzeum Archeologicznego, gdzie można podziwiać znaleziska z okolicy Werony. Przemierzając zakamarki tego włoskiego miasta, należy również pamiętać o zamku Catelvecchio, który w czasach średniowiecza stanowił siedzibę rodu Scaglierich. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Sztuki z dziełami włoskich oraz europejskich artystów. Ważnym zabytkiem włoskiej Werony jest także Arena, zlokalizowana na placu Piazza Brà, czyli jeden z największych amfiteatrów rzymskich na Ziemi, wzniesiony w I w. n.e. Co ciekawe obiekt do dnia dzisiejszego jest czynny. W miesiącach wakacyjnych odbywają się tutaj opery, a także koncerty znanych sław.

Wakacje w Weronie  to niesamowity klimat, rozrywki i urokliwa przyroda

Werona to idealny kierunek na wakacje również dla miłośników relaksu, szalonej zabawy i przyrody. Latem w mieście dominuje klimat śródziemnomorski, zaś zimą kontynentalny, dlatego też jest to idealne miejsce na urlop dla osób które nie tolerują dużych upałów, co jest we Włoszech standardem. Osoby spragnione adrenaliny oraz młodzież z pewnością zadowoli wizyta w szalonym parku rozrywki Gardaland, który zajmuje powierzchnię aż 60 ha i usytuowany jest w pobliżu największego jeziora we Włoszech – Garda. Atrakcje w parku dzielą się na trzy grupy tematyczne: Adventure, Adrenaline i Fantasy

Miłośnicy przyrody powinni natomiast wybrać się do wspaniałego, rozległego ogrodu Palazzo Giardino Giusti, zlokalizowanego przy pałacu Giusti w zachodniej części miasta. Park jest jednym z pierwszych przykładów renesansowego ogrodu w stylu włoskim. Obiekt powstał w XVI w. i jest to idealne miejsce na odpoczynek dla osób spragnionych ciszy i relaksu wśród zieleni.

Uroki Werony

 

No Comments Yet.

Leave a comment